НОВИНИ

Коротко і по суті. Лише Найважливіше.
UMN.UA - це найважливіші теми дня у розвитку та ексклюзиви з прямих ефірів UMN. Красиво. Інформативно. Виключно. Будь собою. Будь з нами. Бути справжнім – важливо!
Launched by
Якщо вам подобається те, що ми робимо —
будемо вдячні за фінансову підтримку нашого проєкту.
💙💛
Наші реквізити:
ГО ЮМН
IBAN:
UA063052990000026001016207598
pb.ua:
5363 5423 0778 1303
monobank:
5375 4141 0021 8964
Наша банка монобанк:
Paypal:
paypal@skrypin.ua
Payoneer:
5300 7211 2293 8860
Мобільні перекази:
+380963302229

Квест на виживання. Як лікуються хворі на ковід українці, коли медична система близька до колапсу

14:35 / 25 листопада 2020

Боротьба з коронавірусом в Україні – це персональний квест на виживання, який кожен проходить сам – в міру свого здоров’я, мудрості, фінансових можливостей і особистих зв’язків. Вклад державної системи охорони здоров’я у цю боротьбу прямо скажемо не той, щоб на нього сильно розраховувати. Якщо хвороба не протікає безсимптомно і вимагає лікування — лайфхаки вам в руки, пише Інна Гадзинська для видання "Тексти".

Найчастіше це виглядає так: платний тест, платна консультація, платна КТ, пошук місця в лікарні. Безкоштовні тестування і комп’ютерна томографія теоретично теж існують — але потрібно чекати до двох тижнів. У листопаді час очікування результатів тестів у деяких містах — до двох тижнів і цей термін продовжує зростати. 

Міністру охорони здоров’я Максиму Степанову вистачило одного дня у ролі «звичайного пацієнта», щоб заявити про необхідність дати можливість укладати декларації з сімейним лікарем в режимі онлайн. А ще — запропонувати створити базу лікарів, що будуть консультувати в тому ж таки онлайн-режимі.

Насправді практика платних дистанційних консультацій хворих на Covid-19 за кілька місяців вже стала звичною і дуже затребуваною послугою, яку пропонують як великі клініки, так і окремі лікарі, що працюють у державних закладах. Адже з напливом пацієнтів сьогодні не справляються навіть найкращі з сімейних лікарів.

Зауважте, ми не радимо, як вирішувати проблеми і лікуватися від коронавірусу, ми лише приводимо приклади, як це роблять різні люди. Щоб дізнатися про них, ми розпитали приблизно 20 осіб про те, як вони лікувалися та з якими стикалися проблемами. Також додали досвід людей, опублікований в інших медіа, що заслуговують довіри.

Маєте свої ідеї і лайфхаки — пишіть, додамо, якщо це дійсно працює.

Отже, у вас є симптоми коронавірусної хвороби (температура, кашель, втома, біль у м’язах, ускладнене дихання, втрата нюху).

ЩО ВАМ РАДИТЬ РОБИТИ МОЗ 1

Подзвоніть своєму лікареві, з яким укладено декларацію.

ЯК ВСЕ МОЖЕ БУТИ НАСПРАВДІ

Це перше складне завдання на вашому шляху. Причин може бути багато і різних:

  • ви не уклали декларацію з сімейним лікарем, як і 25% українців;
  • ви уклали декларацію, але ваш лікар:не відповідає на дзвінки;не консультує онлайн і просить прийти на прийом;перебуває на лікарняному;звільнився пів року тому, але ви про це не знали.
  • не відповідає на дзвінки;
  • не консультує онлайн і просить прийти на прийом;
  • перебуває на лікарняному;
  • звільнився пів року тому, але ви про це не знали.

Що роблять люди у таких ситуаціях:

«написав своїй сімейній лікарці у Вайбер, призначила лікування і коригувала схему через чат, завжди оперативно відповідала»
«консультував знайомий, що працює лікарем в іншому місті»
«записався на прийом у приватній клініці — черга була на кілька днів, коштувало 650 грн»
«ходила на прийом до сімейної лікарки, сиділа в черзі, дистанційно не консультує. Коли я повідомила, що отримала позитивний тест, вона сказала сходити в лабораторію за паперовою копією і принести їй, але я вже не пішла»
«ходила щодня до поліклініки на огляд та за призначеннями для себе і чоловіка, у якого пневмонія»
«консультувався у лікаря через онлайн-сервіс Doc.ua за 50 грн, гроші надсилав на приватну картку»
«сестра працює педіатром, лікувала всю сім’ю, яка захворіла»
«мій сімейний лікар не вірить в Covid-19, сказав приходити на прийом, минулого разу на прийомі вимагав зняти маску, то викликала приватного».

МОЗ 2

Опишіть своєму лікарю симптоми, історію подорожей. Окремо потрібно розповісти, чи були ви в контакті з людьми, які потенційно можуть бути інфіковані (наприклад, такими, що повернулися з країн з місцевим розповсюдженням вірусу).

НАСПРАВДІ

Не переймайтесь, це нікому не потрібно.

Питання про контакти наразі не актуальне, бо заразитися можна навіть після подорожі на кухню від близьких родичів, які, у свою чергу, подорожували маршруткою на роботу.

Тому приготуйтесь до того, що історія ваших контактів сьогодні мало кого цікавить. Система відстеження в Україні не працює.

МОЗ 3

Виконуйте інструкції свого лікаря або оператора контакт-центру, на який ви зателефонували.

НАСПРАВДІ

Щоб виконувати інструкції, треба їх спочатку отримати

«лікарка рекомендувала здати ПЛР-тест і зробити КТ — черга на безкоштовний була два тижні, потім стільки ж — щоб отримати результат, то зробив у приватній лабораторії - разом обійшлося 1850 грн»
«записалась на тестування у приватній клініці — ледь додзвонилась. Якщо результат за півтора дні — 1300 грн, за 2,5 — 970 грн. В кількох лабораторіях відмовлялися записувати на певний час, сказали — тільки жива черга»
«в аптеках не знайшла вітамін С у великому дозуванні, купувала в інтернет-магазині, де продають харчові добавки»
«об’їхав весь Київ у пошуках призначених антибіотиків і антикоагулянтів, поки не знайшов»
«пульсоксиметр раніше купив на Aliexpress за 12 доларів, але доставили за два місяці»
«замовила пульсоксиметр на українському сайті — за 550 грн, привезли наступного дня»
«хворіємо обоє з чоловіком, пульсоксиметр привезли друзі, які вже перехворіли»
«ходив на прийом до сімейної лікарки, вона призначила жарознижувальне, але температура не спадала кілька днів, тому звернувся до платної клініки. Виявилось, що записатися можна тільки через тиждень — все зайнято. Але ми дзвонили туди щодня вранці і ввечері, питали, чи з’явились раптом «вікна» у записі - так впіймав вільний час і потрапив на прийом раніше. КТ теж робив у приватній клініці — за два місяці воно подорожчало на 300 грн, з 1200 до 1500, але якщо робити вночі — то значно дешевше — 900 грн»
«безкоштовний тест мені таки дістався, коли вже одужував — потрібно було зробити, щоб повернутися на роботу. Сімейна лікарка говорила, що є неофіційне розпорядження, щоб на одного пацієнта не витрачати більше одного тесту. Результатів ще чекаю — будуть за 10 днів».

Врахуйте:

скористатися функцією пульсоксиметра у фітнес-браслеті чи смартфоні — не варіант, бо вони не точні.

А якщо потрібно КТ?

«робила у приватному кабінеті, це коштувало 950 гривень. Вибрала місце поблизу, щоб не користуватися громадським транспортом. У живій черзі простояла дві години»
«заплатила 1 тис грн за КТ в Олександрівській лікарні, записалася за кілька днів, платила не в касу».

Як лікують пневмонію вдома?

«домовилася про консультацію у Вайбері з лікарем-інфекціоністкою з лікарні, де лікують хворих на коронавірус. Вона відкоригувала схему, призначену сімейною лікаркою. Це коштувало 1000 грн. Призначені уколи ставила собі сама, крапельниць мені не призначали — все одно нереально знайти людину, що буде робити їх удома пацієнту з коронавірусом».

МОЗ 4

При невідкладних станах — температура вище 38, яка не збивається, та утруднене дихання — набирайте 103.

НАСПРАВДІ

Якщо людина задихається?

У середині листопада найпоширеніший спосіб вижити у такій ситуації — купити чи позичити кисневий концентратор і користуватися ним вдома. Ці апарати коштують десятки тисяч гривень і стали дефіцитними. 

Найдієвішою поки виглядає схема допомоги, організована волонтеркою Лесею Літвіновою з благодійного фонду «Свої»: вона збирає кошти доброчинців, купує кисневі концентратори і дає їх в безкоштовну оренду тим, хто потребує. А потребують дедалі більше

Якщо все-таки потрібно до лікарні?

«за чотири дні обдзвонила купу знайомих, поки знайшла місце в лікарні для батька — у переповненій палаті, але хоч так»
«З усіх пацієнтів, які були в палаті на момент, коли я туди заїхав, всі померли — вижив лише я. Загалом при мені не стало шістьох — на той світ вони пішли фактично на моїх очах. Усі були з ковідом».
«провів чотири дні у приватній лікарні, вартість — 400 гривень за годину».

Висновків не буде, бо у кожного - свій фінал ковідної історії. Сьогодні практично кожен в Україні може розповісти свою історію цієї хвороби, або про те, як хворіли рідні чи близькі: більшість справляється своїми силами і без допомоги лікарів. Складний перебіг в сьогоднішній ситуації в Україні означає значні ризики, кілометри нервів, пошук можливостей отримати допомогу, великі витрати і боротьбу за життя.

У Тернополі підстрелили дитину

14:38 / 22 січня 2021

Хуліганство (296 ККУ) - саме за такою статтею розпочали розслідуваня щодо факту травмування 11-річного тернополянина.  Травми хлопчик отримав під час катання на санках поблизу школи, повідомляє Національна поліція.

Медики діагностували у пацієнта множинні поранення по всьому тілу, ймовірно спричинені вогнепальною зброєю. Під час операції з ран дитини медики вилучили понад 30 сторонніх тіл, схожих на дробини, які травмували і внутрішні органи. Наразі пацієнт потребує ще одного хірургічного втручання, його доправили до столичної лікарні.

Поліцейські продовжують детально розслідувати усі обставини злочину. В ході проведених оперативних дій правоохоронці обстежили прилеглу територію та виявили в квартирі одного з міцевих мешканців гладкоствольну зброю. Її вилучили та направили на експертизу до НДЕКЦ. Слідчі дії тривають.