НОВИНИ

Коротко і по суті. Лише Найважливіше.
UMN.UA - це найважливіші теми дня у розвитку та ексклюзиви з прямих ефірів UMN. Красиво. Інформативно. Виключно. Будь собою. Будь з нами. Бути справжнім – важливо!
Launched by
Якщо вам подобається те, що ми робимо —
будемо вдячні за фінансову підтримку нашого проєкту.
💙💛
Наші реквізити:
ГО ЮМН
IBAN:
UA063052990000026001016207598
pb.ua:
5363 5423 0778 1303
monobank:
5375 4141 0021 8964
Наша банка монобанк:
Paypal:
paypal@skrypin.ua
Payoneer:
5300 7211 2293 8860
Мобільні перекази:
+380963302229

Танення льодовиків на планеті. Які можуть бути наслідки та як це зупинити?

12:33 / 7 листопада 2021

Льодовики заслужено отримали звання дива природи. Втім, вони є не лише одним із найкрасивіших видовищ у світі, а й відіграють важливу роль в житті людей. 

Льодовики виступають невіддільною частиною промисловості, екосистеми та клімату. Головна робота льодовиків полягає у:

  • збереженні води, що випадає у вигляді снігу та дощу;
  • живленні різноманітних водних басейнів;
  • забезпеченні харчуванням та енергією густонаселених регіонів планети тощо. 

Але останні три десятки років швидкість танення льодовиків помітно зросла. Як свідчить дослідження, опубліковане у журналі Європейської спілки геологічних наук The Cryosphere, Земля втратила 28 трильйонів тонн льоду з 1994 до 2017 року. Тільки уявіть, цього вистачило б, аби вкрити всю територію Великої Британії шаром льоду товщиною у 100 метрів.

Згідно з результатами дослідження, основними причинами танення льодовиків стали: 

  • Потепління атмосфери, яка за десятиліття нагрілася на 0,26°C.
  • Нагрівання океанів в середньому на 0,12°C щороку. 

Чим небезпечне танення льоду

Наслідки танення льодовиків дійсно катастрофічні не тільки для планети, а й для самих людей. Пришвидшення танення передбачає:

  • Підвищення рівня світового океану. Окрім збільшення рівня світового океану, також змінюється температура, рух течій, положення тектонічних плит. У результаті це все може призвести до того, що рівень моря підніметься майже на 1 метр до кінця століття. Таким чином, люди, які мешкають на прибережних територіях, лишаться без даху над головою.
  • Зникнення питної води. Частина запасу води зберігається саме в льодовиках світу. Як зазначає ООН, якщо не зменшити темпи танення льодового покриву землі, до середини століття більше половини людей житиме в регіонах, де хоча б час від часу бракуватиме питної води.
  • Вода стає більш прісною. У зв’язку з таненням збільшується кількість прісної води, що активніше змішується із морською. Це не лише поступово позбавляє людей питної води, а й руйнує баланс морських екосистем.
  • Зникнення вічної мерзлоти. Вічна або ж багаторічна мерзлота – це земні породи з температурою, нижчою за 0°C. Через глобальне потепління та незмінну температуру танення льоду, яка складає 0°C, вічна мерзлота тане та вивільняє в атмосферу багато вуглецю.
  • Появу нових бактерій та вірусів. У кризі можна знайти не тільки цікаві, а й небезпечні речі, як-от віруси та бактерії. Так, на Алясці знайшли РНК іспанського грипу, в Сибіру – фрагменти ДНК віспи.
  • Підвищення температури землі. Льодовик — це своєрідне дзеркало, яке відбиває сонячні промені. Тому коли зменшується площа кріосфери, водночас зменшується здатність землі відбивати сонячні промені. Земля починає поглинати більше тепла, активніше віддавати його в атмосферу, і таким чином температура зростає швидше.
  • Порушення маршрутів течій. Через потрапляння прісної води із розталих льодовиків менш солона та легша вода не опускатиметься вниз і течія не повертатиметься на південь. Це своєю чергою сповільнить рух течій та порушить систему циркуляції.
  • Втрату дому багатьма тваринами. Втрата льоду в першу чергу нашкодить полярним ведмедям та тюленям, які виховують своїх дитинчат на льоду. Але водночас з ними страждатимуть й інші види, які будуть змушені пристосовуватись до нових умов життя. 

Україна, як і решта світу, теж може серйозно постраждати від танення різних видів льодовиків. Так, через підвищений рівень океану Україна ризикує втратити частину своїх земель — майже мільйон гектарів території. 

Як зупинити танення льодовиків

Вчені з усього світу шукають способи зупинити процеси танення. Зокрема, пропонують встановлювати штучні бар’єри, які будуть ізолювати теплу воду від льодовиків, чи систему з невеликих пагорбів, які зупинятимуть айсберги. Наприклад, вчені з Європейського Союзу наук про Землю запропонували створити бар'єри з піску і гірських порід та розташувати їх біля основи льодовиків. Це потенційно може запобігти розмиванню льодовика. 

Але більшість науковців прийшли до висновку, що зупинити танення більшості льодовиків на планеті неможливо. Тому чи не єдиним способом врятувати залишковий льодовий покрив є перехід людства на відповідальне споживання, зокрема обмеження викидів та середньорічного підвищення температури на Земній кулі на 1,5 градуса.

Читайте також:

Світ про кліматичний саміт у Глазго: історична обіцянка Індії, відсутність Китаю й рф та надії на дотримання правил

Ми переходимо на розповсюдження інформації лише у YouTube, Facebook та Тelegram

13:23 / 2 березня 2022

Друзі! Важливо! Ми переходимо на розповсюдження інформації лише в YouTube, Facebook та Тelegram-каналі.

Інформаційні стріми з 8 ранку до 0 ночі у співробітництві з відомими журналістами та блогерами на каналах UMN та skrypin.ua

Наш Facebook: https://www.facebook.com/UkrMediaNetwork

Наш Тelegram: https://t.me/UMNuaНаш Twitter: https://twitter.com/UMN_ua