НОВИНИ

Коротко і по суті. Лише Найважливіше.
UMN.UA - це найважливіші теми дня у розвитку та ексклюзиви з прямих ефірів UMN. Красиво. Інформативно. Виключно. Будь собою. Будь з нами. Бути справжнім – важливо!
Launched by
Якщо вам подобається те, що ми робимо —
будемо вдячні за фінансову підтримку нашого проєкту.
💙💛
Наші реквізити:
ГО ЮМН
IBAN:
UA063052990000026001016207598
pb.ua:
5363 5423 0778 1303
monobank:
5375 4141 0021 8964
Наша банка монобанк:
Paypal:
paypal@skrypin.ua
Payoneer:
5300 7211 2293 8860
Мобільні перекази:
+380963302229

В Україні скоро буде індійський штам COVID-19: чим він небезпечний і які ще мутації існують

15:11 / 11 травня 2021

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов прогнозує, що в Україну скоро прийде індійський штам коронавірусу.

Ми можемо говорити, що він точно буде. І це реальність, і говорити треба правду. Зараз він вже зафіксований, зокрема, у країнах-сусідах, це Чехія, Польща, Румунія. І тому зрозуміло, що зрештою він з'явиться і в Україні, як це було з британським штамом або з південноафриканським

Максим Степанов

Наші партнери з видання «Слово і діло» розібралося, чим він небезпечний, а також які ще мутації коронавірусу існують.

Чим небезпечний індійський штам коронавірусу

В Індії на даний момент спостерігається різке зростання захворюваності і смертності від коронавірусу: інфіковані майже 23 млн осіб, померло – більше 250 тисяч.

Новий штам коронавірусу (B.1.617) вперше був виявлений на території Індії в грудні 2020 року. Станом на травень він поширився вже в більш ніж 30 країнах світу. Всесвітня організація охорони здоров'я кваліфікувала новий штам як «варіант, що викликає заклопотаність».

Індійський штам коронавірусу, на думку вчених, більш заразний і поширюється швидше. Крім того, порівняно з іншими мутаціями, для імунної системи людини може бути важче розпізнати вірус як щось, проти чого вона повинна виробляти антитіла.

Глава МОЗ України Степанов зазначив, що індійський штам COVID-19 більш агресивний: «Він виражений надважкою клінічною картиною, з ураженням не тільки органів дихання, але і шлунково-кишкового тракту і нирок. У пацієнтів спостерігається важка інтоксикація організму. За повідомленням індійських ЗМІ, також фіксуються випадки критичних уражень слизової носа і горла». Крім того, до зараження цим штамом вірусу більш схильна молодь.

Британський штам

Британський штам коронавірусу (VOC-202 012/01) з'явився у Великій Британії у вересні 2020-го. В Україні випадки захворювання цим штамом зафіксовані вже у всіх областях.

Британський штам більш заразний, ніж початковий «китайський варіант». При цьому останні дослідження, опубліковані в The Lancet Infectouse Diseases і The Lancet Public Health, не підтвердили, що у пацієнтів, інфікованих цим штамом, перебіг хвороби більш тяжкий. Раніше вважалося, що цей штам більш смертельний, ніж інші.

Для британського штаму більш характерні такі симптоми, як біль в горлі і м'язах, кашель і сильна втома. Втрата нюху і смакової чутливості серед інфікованих спостерігається рідше.

Південноафриканський штам

Південноафриканський штам COVID-19 (V2 або B. 1.351) був виявлений в одній з провінцій ПАР в грудні 2020 року. Випадки інфікування їм вже також виявлені в Україні.

Неприємна особливість мутації полягає в тому, що вона більш стійка до вакцини Pfizer. Про це свідчать дані дослідження фахівців Тель-Авівського університету.

Інфікування цим штамом більш поширене серед молодих людей без будь-яких супутніх захворювань. Найпоширеніші симптоми – температура, кашель, діарея, кон'юнктивіт, головний біль, ломота в тілі, біль у горлі.

Бразильський штам

Бразильський штам коронавірусу (P.1) виявили в місті Манаус (Бразилія) в листопаді 2020-го, активно поширюватися він почав в січні. У групі ризику зараження – молодь і вагітні жінки.

Ще одна особливість цієї мутації – високий ризик зараження на коронавірус повторно.

Чи ефективні вакцини проти нових штамів COVID-19

В ООН вже допустили, що незабаром можуть з'явитися нові мутації коронавірусу, які будуть стійкі до наявних зараз вакцин. Але поки що препарати, які є на ринку, більш-менш ефективні.

Вакцина Pfizer ефективна проти індійського, британського і бразильського штамів. Але за даними ізраїльських вчених, південноафриканський штам виявився більш стійкий до цього препарату.

Вакцина Moderna ефективна проти британського штаму коронавірусу, але її дія трохи слабкіше щодо південноафриканського штаму.

Препарат компаній AstraZeneca і Oxford ефективний проти британського, індійського та бразильського штамів. Менш ефективна вакцина, якщо мова йде про південноафриканську мутацію. Втім, застосовувати її в цьому випадку все одно можна: навіть якщо людина заразиться, перебіг хвороби буде легшим.

Раніше UMN.UA повідомляв, ще одна партія вакцини Sinovac прибула до України

Нова вакцина від CureVac недостатньо ефективна: результат досліджень

13:23 / 20 червня 2021

Німецька вакцина CVnCoV, якої ЄС замовив 400 млн доз, не пройшла клінічних досліджень. Доведено лише 47% ефективності. Тестування проводили на нових штамах коронавірусу. Про це йдеться у пресрелізі дослідження першого покоління кандидата на вакцину COVVAC від компанії CureVac, передає Український тиждень.

Ефективність вакцини склала 47% в попередженні симптоматичного COVID-19 будь-якої тяжкості, що не дотягує по критерію ВООЗ в 50%. Оцінили на проміжному аналізі щонайменше 13 варіантів вірусу, що циркулюють у регіонах, з яких було набрано добровольців. Їх набирали з 10 країн Латинської Америки та Європи (Нідерланди, Німеччина, Бельгія, Іспанія, Мексика, Домініканська Республіка, панама, Колумбія, Перу та Аргентина).

Серед 40 тисяч волонтерів, які брали участь у третій фазі клінічних досліджень, зафіксували 474  випадки COVID-19. З них у 134 випадках вірус виявлено після введення другої дози вакцини. 

Загалом, за цей проміжний аналіз було оцінено 134 випадки захворювання на COVID-19. З цих випадків 124 були послідовно визначені, щоб виявити варіант, що викликає інфекцію. Результат підтверджує, що оригінальний вірус SARS-CoV-2 був пов’язаний лише з одним випадком. Більше половини випадків (57%) були спричинені варіантами занепокоєння.

Відповідно до проміжних результатів дослідження, її ефективність вища для молодших учасників, чого не можна сказати про вікову групу 60 років і старше. Перевагою вакцини мала бути температура зберігання протягом щонайменше трьох місяців за стандартндартної температури холодильника +5° та до 24 годин при кімнатній температурі перед її використанням. Це проти -70...-80 градусів для вакцини Pfizer.

Кандидат на вакцину, обраний для першої клінічної розробки, CVnCoV, - це оптимізована нехімічно модифікована мРНК, що кодує S-білок коронавірусу, яким той приєднується до рецепторів у клітинах. За схожим принципом створювались вакцини від Moderna, Pfizer/BioNtech. В пресрелізі заявляють, що дослідження дійде до остаточного аналізу протягом найближчих кількох тижнів.

Станом на сьогодні у ЄС дозволено використовувати 4 вакцини проти COVID-19 за  рекомендаціями Європейського агентства з лікарських засобів. Це вакцини від компаній BioNTech та Pfizer, Moderna, AstraZeneca та Johnson & Johnson (від компанії Janssen Pharmaceutica NV).

Нагадаємо, що 19 листопада 2020 року набув чинності контракт, узгоджений від імені держав-членів ЄС між CureVac та Європейською Комісією. За успішних результатів ефективності вакцини, контракт передбачав первинну покупку 225 мільйонів доз для держав-членів ЄС та наступну закупівлю у 180 мільйонів доз.

CureVac - німецька компанія, що підписала угоду про позику на суму 75 млн євро з Європейським інвестиційним банком у липні 2020 р. на розробку та масштабне виробництво вакцин. Почала розробку кандидатів у вакцини у січні 2020 року. Клінічні випробування першої та другої фаз вакцини CVnCoV почали проводити у червні та вересні 2020 року. Проміжні дані першої фази загалом показали позитивні результати, зокрема CVnCoV добре переноситься у всіх випробуваних дозах та спонукає організм виробляти велику кількість нейтралізуючих антитіл.

Все про вакцинацію в Україні було в нещодавньому етері UMN. Розбиратися допомагав Федір Лапій, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, імунолог.