НОВИНИ

Коротко і по суті. Лише Найважливіше.
UMN.UA - це найважливіші теми дня у розвитку та ексклюзиви з прямих ефірів UMN. Красиво. Інформативно. Виключно. Будь собою. Будь з нами. Бути справжнім – важливо!
Launched by
Якщо вам подобається те, що ми робимо —
будемо вдячні за фінансову підтримку нашого проєкту.
💙💛
Наші реквізити:
ГО ЮМН
IBAN:
UA063052990000026001016207598
pb.ua:
5363 5423 0778 1303
monobank:
5375 4141 0021 8964
Наша банка монобанк:
Paypal:
paypal@skrypin.ua
Payoneer:
5300 7211 2293 8860
Мобільні перекази:
+380963302229

Поліцейський зупиняє машину та хоче її перевірити. Що законно, а що — ні?

13:20 / 10 жовтня 2020

Як діяти в ситуації, коли правила дорожнього руху водій не порушував, проте поліція все ж зупинила авто? У чому різниця між поверхневою перевіркою та обшуком транспортного засобу? На ці питання виданню "Накипіло" відповіли адвокат, Олексій Харитонов та юристка Катерина Сосненко.

У яких випадках зупинка авто законна?

Діяльність поліцейських врегульована Законом «Про Національну поліцію». Відповідно до статті 35, правоохоронець може зупинити транспорт в обмежених випадках.

 • Порушені Правила дорожнього руху чи є технічні несправності автівки.
 • Є підстави вважати, що водій або пасажири причетні до ДТП, кримінального, адміністративного правопорушення, або до цього причетна машина чи її вантаж.
 • Авто перебуває в розшуку.
 • Водій чи пасажири є або можуть бути свідками ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення, та потрібно їх опитати.
 • Потрібна допомога водія іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським.
 • Треба залучити водія як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів ДТП.
 • Є рішення про обмеження чи заборону руху.
 • Вантаж ненадійно закріплений на машині, і це створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху.
 • Немає спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв на транспорті.
 • Потрібно перевірити, чи є документи на володіння, користування або розпорядження машиною, яка зареєстрована в іншій країні.

Які дії водія після зупинки машини?

Після зупинки правоохоронець зобов’язаний пояснити її підстави. Якщо правоохоронець їх не називає, а одразу вимагає водійське посвідчення та/або техпаспорт, водій має законне право відмовити.

Чи може поліцейський обшукувати чи перевіряти авто?

Так, але доступ до автомобіля він має в обмежених випадках. Якщо поліцейський не пояснює підставу для проведення перевірки, його дії вважаються незаконними. Тож надавати доступ до багажнику або салону автівки для огляду водію необов’язково.

Якщо ж поліцейський пояснив підстави для перевірки, і вони обґрунтовані, водій має дотримуватися його вимог. У разі відмови правоохоронець може скласти протокол про адміністративне правопорушення (ст. 185 КУпАП). Покарання за статтею — штраф у розмірі від восьми до 15 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (136—255 гривень).

Коли проводиться поверхнева перевірка?

Поліцейський візуально оглядає салон або багажник транспорту, якщо:

 1. у машині перебуває правопорушник або людина, яку незаконно утримують;
 2. у транспорті є річ, обіг якої заборонено, або вона може загрожувати життю чи здоров’ю людини;
 3. на цьому транспорті здійснено правопорушення;
 4. машина знаходиться в місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, і для його запобігання необхідно перевірити авто.

А коли — обшук?

Він застосовується до підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення, тільки якщо є відповідна ухвала слідчого судді.

Як проводиться поверхнева перевірка?

Поліцейський візуально оглядає салон або багажник машини з можливим застосуванням спеціальних приладів (металошукача). Правоохоронець має право вимагати дістати річ або предмет, що викликає підозру. Самостійно діставати речі він не має права. Водій сам відкриває багажник, капот, двері салону автомобіля для проведення такої перевірки.

Чи має поліцейський складати протокол поверхневої перевірки або залучати понятих для її проведення?

Це не потрібно. Поверхнева перевірка не передбачає особливого втручання поліцейського в особисті речі та особисте життя автомобіліста.

Однак слід зауважити, що найкращим «понятим» для водія в такому випадку буде якісний відеозапис. Водій має законне право здійснювати відео- , аудіо- , фотозйомку під час проведення перевірки. Якщо правоохоронець порушить процедуру її проведення, відеозапис може бути вагомим доказом для визнання дій поліцейського незаконними.

Поліція затримала водія, який в’їхав у натовп людей на Хрещатику

18:54 / 30 жовтня 2020

Сам водій після затримання дав свідчення, що втратив свідомість і втратив контроль над управлінням автомобілем. У нього беруться проби крові і сечі для перевірки факту, чи не перебував він під дією наркотичних або лікарських препаратів. Драгер на місці трагедії не показав наявність алкоголю в крові. Але більш точні результати дасть аналіз.

Антон Геращенко, заступник міністра внутрішніх справ

Геращенко уточнив, що крім двох загиблих, четверо людей отримали травми.

Слідчими поліції Києва буде пред'явлено підозру за частиною 3 статті 286 Кримінального кодексу – порушення правил дорожнього руху, яке спричинило за собою загибель двох і більше осіб.

Правила дорожнього руху України чітко вказують: «Забороняється керувати транспортним засоби у хворобливому стані, у стані втоми, а також перебуваючи під впливом лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції та увагу», додав Геращенко.