НОВИНИ

Коротко і по суті. Лише Найважливіше.
UMN.UA - це найважливіші теми дня у розвитку та ексклюзиви з прямих ефірів UMN. Красиво. Інформативно. Виключно. Будь собою. Будь з нами. Бути справжнім – важливо!
Launched by
Якщо вам подобається те, що ми робимо —
будемо вдячні за фінансову підтримку нашого проєкту.
💙💛
Наші реквізити:
ГО ЮМН
IBAN:
UA063052990000026001016207598
pb.ua:
5363 5423 0778 1303
monobank:
5375 4141 0021 8964
Наша банка монобанк:
Paypal:
paypal@skrypin.ua
Payoneer:
5300 7211 2293 8860
Мобільні перекази:
+380963302229

Американська прірва: знаменитий історик Тімоті Снайдер про те, що може чекати на США – New York Times

10:12 / 13 січня 2021
Фото: Ashley Gilbertson/VII

Постправда – це вже "дофашизм", застерігає автор "Кривавих земель" та низки інших робіт, знаменитий американський історик Тімоті Снайдер у своїй статті для New York Times. (Переклад: видання "Тексти")

Закликаючи 6 січня йти на Капітолій, Трамп робив те саме, що й завжди – він не сприймав виборчу демократію серйозно.

Він іще в 2016 році, вигравши, заявляв, що за його опонентку Гілларі Клінтон вкинули мільйони фальшивих голосів. А у 2020-му, коли соцопитування показували перевагу Байдена, Трамп місяцями послідовно говорив про підготовку фальшування.

Люди йому вірили, що не дивно. Люди схильні вірити в те, у що вони вже вірять і хочуть продовжувати вірити. Так працює і фашизм.

Ще Арістотель застерігав, що в демократії багатий талановитий демагог може заволодіти умами мільйонів. Саме тому в нинішні конституції, зокрема у США, вписані системи противаг. Жодна гілка уряду не має переважати.

Однак деякі республіканці вважають, що можуть здобути владу без демократії. Очевидним став розкол у Республіканській партії між цими "гравцями" та прихильниками демократичного переходу влади.

Оскільки ж частина конгресменів наче підтримала ідею, що вибори "крадені" – то як можна дозволити Конгресу продовжувати затверджувати результат? І результатом став штурм.

Постправда – це "дофашизм", пише Тімоті Снайдер. Якщо ми відмовляємося від правди, ми даємо владу тим, хто має владу та харизму, щоб замінити правду виставою.

Без згоди щодо базових фактів громадяни не можуть утворити громадянське суспільство, яке дозволить їм захищатися від тиранів.

Якщо ми втрачаємо інституції, що утворюють факти та які залежать від нас – ми заблукаємо у привабливих абстракціях і фікціях.

Правда захищається особливо погано, коли її мало, й доба Трампа у США – як і епоха путіна на росії – це доба занепаду справжніх новин із місць. Їх заміняють соцмережами, але останні – не замінник: вони підтримують наші упередження, коли ми шукаємо емоційного комфорту, що означає втрату розрізнення між тим, що ми відчуваємо як правдиве, і тим, що насправді є фактом.

Постправда розмиває верховенство права і схиляє нас до режиму міфу. В останні чотири роки американські політологи, історики, соціологи обговорюють, чи можна згадувати фашизм, коли йдеться про трампістську пропаганду.

Зручно вішати на будь-яке порівняння ярлики, зручно робити з таких порівнянь табу. Краще, однак, розглядати фашизм не як історичне явище міжвоєнної Європи, а як певний набір зразків (патернів) людської поведінки.

На мою думку, пише Снайдер, краще знання про минуле – фашистське і не тільки – дозволить нам помітити та концептуалізувати елементи сучасного, на які інакше можна не звернути увагу.

Мені, пише Снайдер, уже в жовтні було очевидно, що поведінка Трампа є підготовкою до спроби заколоту, і я заявляв про це у ЗМІ, й не тому, що теперішнє якось повторює минуле – а тому, що минуле висвітлює теперішнє.

Трамп, як й історичні фашистські лідери, презентує себе як єдине джерело істини. Його використання терміну "фейкові новини" та "леймстрім" щодо всіх великих ЗМІ дуже нагадувало нацистське Lügenpresse (брехливі ЗМІ). Трамп навіть називав журналістів "ворогами народу". Нацисти пробували замінити плюралізм газет за допомогою радіо, Трамп намагався робити те саме через соцмережі.

Завдяки технологічним можливостям і особистому таланту, Трамп брехав зі швидкістю, яка раніше була недоступна. Переважно це були "маленькі брехні", але їхній ефект був кумулятивним.

І зараз ми бачимо, як це переросло у великі брехні, про нелегітимність виборчої системи США загалом. А уявлення про нелегітимність демократичної системи – це прямий шлях до ми пам'ятаємо чого.

Фото: Ashley Gilbertson/VII
Фото: Ashley Gilbertson/VII

Новини з фронту: окупанти 4 рази зривали "тишу"

20:20 / 22 січня 2021

Біля Водяного, що на Приазов'ї, російсько-окупаційні війська відкривали вогонь в бік українських позицій з підствольного гранатомета. А в районі населених пунктів Новоселівка-2 та Авдіївка – застосовували стрілецьку зброю, передає пресцентр ООС у Facebook.

Також, у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», поруч з Новолуганським, було зафіксовано роботу ворожого снайпера.